Introverti v hudbě

Introverti v hudbě

Sex, drogy, rock ‘n’ roll – tři slova, která dokonale popisují život hudebníků. Bez ohledu na to, jak to je. Stereotypní obraz rockové hvězdy již dlouho ustoupil do pozadí a v moderním hudebním průmyslu stále častěji vedou ti, kteří se zvlášť neradi objevují na veřejnosti – introverti. Jak to lze vysvětlit a proč má šokování jen strašidelný význam? Rozumíme všemu v pořádku.

Než se pustíme do vědeckého výzkumu, stojí za to objasnit: introvert je člověk, který dává přednost harmonii s vnitřním světem před davy lidí. Často si myslíme, že introverti jsou plachí, ale nemusí to tak být. Plachost a introverze jsou dvě různé věci. Důležitější je zde to, z čeho si „účtujete“: od lidí ve vašem okolí, jako jsou extroverti, nebo z klidu a ticha, jako jsou introverti.

V posledních desetiletích se vědci stále více zabývali problémem určování typů osobností, jaké faktory mohou ovlivnit segmentaci, proč se tak chovají extroverti a introverti jinak. Výzkum ukazuje, že rozdělení lidí na introverty a extroverti přímo souvisí s individuálními rozdíly ve funkci mozku. Introverti mají silnější průtok krve v čelních lalocích mozku a předním thalamu – tyto oblasti jsou zodpovědné za řešení problémů a plánování. Je to jako 9. třída biologie, ale vezměte si s sebou nějakou teorii, abyste odpověděli na milion otázek o introvertních hudebnících.

Vědci se tím nezastavili: samotné čelní laloky, které tak aktivně pracují u introvertů, jsou pokryty čelní kůrou. A jak se ukázalo, frontální kůra je velmi důležitá pro ukládání hudebních informací do pracovní paměti a pro rozpoznávání strukturních hudebních vzorců. Stejné čelní laloky se aktivují při přehrávání hudby. Více informací o výsledcích vědeckého výzkumu naleznete zde (v angličtině). Tento zdánlivě suchý vědecký důkaz vysvětluje alespoň dvě pozorování: proč mohou být introverti obecně velcí hudebníci a umělci a proč je tolik umělců introvertními. Abyste lépe porozuměli, musíte se doslova dostat do jejich mozků – odpovědi na všechny otázky již existují.

Pokud jste ctižádostivý hudebník, který se stydí před publikem a cítí se nepohodlně v davech lidí, to vůbec neznamená, že nadešel čas ukončit sny o shromáždění Madison Square Garden nebo Wembley. Vaše plachost může být jen dalším znakem zvláštní muzikality, nikoli problémem na cestě k vašim cílům. Postupujte podle příkladů legend hudebního průmyslu, které nejenže bránily introverzi, aby je zastavila, ale také z ní udělaly svůj tromf a rozpoznatelnou vlastnost.